Planujesz podróż z dzieckiem? Nie wiesz jak się do niej przygotować żeby przebiegła gładko i przyjemnie? Chętnie pomożemy!

Podróż z dzieckiem często powoduje dodatkowy stres u rodziców. W zależności od tego w jakim wieku jest Twój maluch i jak długą podróż z dzieckiem planujesz możesz denerwować się np. zalanym fotelikiem podczas odpieluchowania, spoconymi plecami dziecka w podróży, opadającą głową podczas drzemki itp.

Długa jazda samochodem może łatwo zepsuć humor Twój jak i malucha w podróży. Ale głowa do góry, gdyż jest wiele sposobów na to by uniknąć nerwów i dojechać do celu w wesołej atmosferze i komfortowych warunkach!

Wychodząc naprzeciw rodzicom przygotowaliśmy małą ściągę, jak odpowiednio zaplanować i przygotować się do podróży samochodem z dzieckiem na pokładzie 🙂

  1. ZAPLANUJ CZAS PODRÓŻY – zanim wybierzecie się w dłuższą drogę zastanów się, w jakich godzinach Twój maluch najlepiej znosi podróż, czy śpi w samochodzie, czy jest aktywny i trzeba zaplanować więcej postojów na rozprostowanie ciała. W naszych przypadkach dobrze sprawdzały się podróże nocne, kiedy dziecko miało godziny swojego standardowego snu. Przerwy podczas jazdy powinny odbywać się co ok. 3 godziny, aby dziecko jadące w foteliku miało możliwość zmiany pozycji. Pamiętaj, że maluch z pewnością zaraz po przebudzeniu będzie męczył Cię pytaniami typu “daleko jeszcze?” 🙂 W nocy łatwiej wrócić do fotelika na dalszy sen po krótkiej przerwie. W dzień wszystko co za oknem będzie fascynujące i trudniej będzie maluchowi zrozumieć, że musi wytrzymać jeszcze kilka kolejnych godzin w foteliku. W nocy jest duża szansa, że ponownie spokojnie zaśnie 🙂

  2. PRZYGOTUJ SAMOCHÓD – jeśli podróżujesz w lecie w upalne dni, przewietrz samochód i dostosuj temperaturę wewnątrz auta tak, aby maluch nie był spocony zaraz po wejściu. Pamiętaj, żeby podczas podróży na pokładzie samochodu nie znajdowały się niepotrzebne elementy, które mogą stanowić niebezpieczeństwo w razie kolizji. Zabawki pochowaj do schowków, bidony z wodą itp. zabezpiecz w taki sposób żeby nie leżały luźno na kanapie samochodu. Foteliki samochodowe dla dzieci wyposaż w specjalne wkładki antypotowe pokryte bawełną, aby zminimalizować ryzyko spoconych pleców dziecka podczas jazdy. Wkładki oddychające do fotelików znajdziesz w naszym sklepie –> TU. W przypadku podróży w chłodniejsze dni albo nocą, polecamy zaopatrzyć się również w kocyk, który można dopiąć do naszych wkładek, znajdziecie je –> TU.

  3. SEN W SAMOCHODZIE – jeśli Twój maluch lubi spać w samochodzie, a mimo dobrze dopasowanego fotelika jego główka opada i szyja jest przerażająco wygięta, zobacz nasze poduszki podróżne zapinane na magnesy. Są miękkie i wygodne, można założyć je maluchowi “na śpiocha” i zapobiegają opadaniu główki podczas drzemki. Na naszym kanale Youtube znajdziesz filmik jak dopasować rozmiar poduszki do wieku Twojego dziecka –> TU. Jeśli jesteście w trakcie odpieluchowania i boisz się “wpadki” podczas snu dziecka polecamy przed podróżą na wkładce położyć naszą wodoodporną matę do fotelika, którą po awarii możemy szybko wyciągnąć, a fotelik nadal pozostanie suchy. Znajdziesz ją również w naszym sklepie –> TU.

  4. ZABAWY W SAMOCHODZIE – jazda samochodem nie musi być nudna. U nas świetnie sprawdzają się różne zabawy podczas jazdy, do których nie potrzebujesz dodatkowych akcesoriów. Możecie pobawić się w zabawę typu “co mam na myśli?” (pasażerowie odgadują przedmiot, który jedna z osób ma na myśli, można odpowiadać tylko TAK lub NIE), “ko pierwszy zauważy” (szukamy za oknem wymyślonej rzeczy np. traktora, samochodu w jakimś kolorze, pani w okularach itp.), “jaka to melodia?” (nucimy jakąś melodię, którą trzeba odgadnąć), sprawdzą się również wszelkiego rodzaju zagadki matematyczne czy słówka na daną literę alfabetu 🙂 Tu liczy się kreatywność!

  5. EMOCJE – TO NORMALNE – pamiętaj, że maluch tak jak i dorosły może się znudzić podróżą, może być zniecierpliwiony czy poddenerwowany. Nie neguj emocji, nic nie da jak powiesz “przestań” 😛 przecież sami nie reagujemy na takie teksty. Emocje trzeba zaakceptować i pokazać dziecku, że rozumiemy co przeżywa. Czasem nuda się zdarza i nam, więc można ponudzić się wspólnie 🙂 Polecamy wtedy pobawić się w fantazjowanie! “ohh ja też już bym chciał/a być na miejscu.. ta podróż jest taka długa. Wolałabym już siedzieć na plaży i budować zamek. Zbudowałabym/łbym zamek w kształcie wielkiego misia, a Ty?”. Spróbujcie powymyślać jakie hiper fajne rzeczy będziecie robić jak dotrzecie na miejsce. Użyjcie wyobraźni i spróbujcie przenieść się w świat dziecka, a ono za Wami w to pójdzie. “Zrobimy najwyższą wieżę z piasku jaką się tylko uda. Myślisz, że damy radę zbudować wieżę taką wysoką jak ty?”

  6. OPOWIEŚCI – ostatni nasz sposób na podróż z dzieckiem – choć na pewno jest ich jeszcze sporo więcej i Wam po podróży również przyjdą nowe do głowy – to opowieści. Jeśli lubicie czytać, czytajcie maluchowi, jeśli potraficie opowiadać – opowiadajcie, jeśli choroba lokomocyjna dopada i Was polecamy wtedy audiobooki. Jest masa pięknych książek dostępnych w formie audiobooków, które umilą podróż całej rodzinie, nie tylko dzieciom! Podróż z dzieckiem to może być frajda, zwłaszcza jeśli odpowiednio przygotujesz swoje własne nastawienie do tej jazdy 😉

 

wkładka wodoodporna do fotelika na czas odpieluchowania różowa podróż z dzieckiem czapka i chustka dla dziecka na dziewczynce ze śmieszną minądziewczynka w szarym kapeluszu siedząca na plaży wkładka różowa w kształcie misia do fotelika samochodowego