Przed Tobą wycieczka rowerowa z dziećmi i zastanawiasz się jak to zaplanować?

Chętnie Ci pomożemy bo mamy takich wycieczek wiele za sobą! Z dziećmi w różnym wieku i różnej ilości 🙂

Wycieczki rodzinne czy to na rower, czy po prostu spacer to zawsze wspaniały pomysł na spędzanie czasu z dziećmi. To są momenty, które zapadają w pamięć, które zmuszają nas trochę do oderwania się od pracy i domu – bo musimy jednak z niego wyjechać 🙂 Pozwalają skupić się na dzieciach i pielęgnowaniu relacji z nimi.

Jak sięgniemy wspomnieniami do naszych lat dzieciństwa to właśnie takie rodzinne wypady przywołują najcieplejsze wspomnienia – nocowanie pod namiotem, wyjścia w góry i wizyty w schronisku, spacery na grzyby itp. Spróbujcie przez chwilę zastanowić się co Wy najcieplej wspominacie? Może warto właśnie takie wspomnienia zbudować u Waszych dzieci 🙂

Wracając jednak do tematu rowerów – poniżej kilka zasad / wskazówek, które powodują, że wycieczka rowerowa jest zawsze super przygodą!

  1. KOMFORT JAZDY każdego z uczestników wycieczki – czyli zadbaj o to żeby rower był dostosowany do wieku/wzrostu dziecka. Wycieczka na za dużym rowerku przestaje być przyjemnością. Każde zejście z roweru czy startowanie będzie dla dziecka męczące, a dla Ciebie wkurzające. Przy okazji zadbaj by rower dziecka był również wyposażony w nóżkę/stopkę. Podnoszenie roweru z ziemi po każdej przerwie również zabierze dziecku niepotrzebnie energię. Jeśli wybierasz się na wycieczkę z dzieckiem w foteliku rowerowym zadbaj o komfort jego nóg (żeby nie haczyły o nic albo nie były za bardzo zgięte) i sprawdź czy ma wygodną pozycję. Często widuje się rodziców z dużym plecakiem na plecach, który zahacza o twarz dziecka siedzącego za nim w foteliku. Jeśli masz problem z opadającą główką dziecka jeśli zaśnie w takim foteliku polecamy zaopatrzenie się w specjalną poduszkę stabilizującą np. taką jak ta –> PODUSZKA Sprawdzi się ona również w przyczepce. Pamiętaj, że komfort jazdy to także wygodny strój oraz buty i koniecznie bidon z wodą pod ręką.
  2. PLAN PODRÓŻY – dzieci bardzo lubią planowanie trasy, zaangażuj ich, pokaż mapę lub narysujcie swoją, opracujcie drogę, ustalcie cel i przystanki podróży i możliwe scenariusze dotarcia. Jeśli wybierasz się na rower z kilkulatkiem, pamiętaj, żeby zawsze mieć plan awaryjny, więc przy planowaniu trasy zobacz gdzie można ją skrócić, znaleźć po drodze jakąś knajpkę żeby zrobić przerwę itp. Nie naciskaj, nie spinaj się na dojechaniu do celu jeśli maluch robi awanturę. Warto zweryfikować plany żeby dzieci miały ochotę na kolejne wycieczki. Pamiętaj, że przymuszaniem łatwo zrazić dziecko, a przecież chcemy wszyscy czerpać przyjemność z wycieczek i wybrać się na kolejne.
  3. PRZEKĄSKI I NAPOJE oraz KOC PIKNIKOWY – wycieczkę rowerową warto uatrakcyjnić poprzez małe przerwy na piknik. Jeśli dzieci zaczynają marudzić, że nie mają już siły warto zatrzymać się i zająć ich myśli czymś przyjemniejszym niż myślenie o bolących nóżkach. Weź ze sobą koc, może jakąś ulubioną zabawkę czy grę i prowiant na mały piknik. Pamiętaj, że maluch w foteliku rowerowym czy przyczepce czuje się jak w samochodzie i rozprostowanie nóg na jakiś czas może być zbawienne. Szukanie grzybów, znajdowanie w lesie magicznych składników do eliksirów, zrywanie polnych kwiatów czy szukanie fajnych liści i patyków to dodatkowe zajęcia dla malucha, które będzie kojarzył z wycieczką.
  4. WŁAŚCIWY STRÓJ –  wycieczka rowerowa może być zrujnowana przez nieodpowiednie buty czy strój. Pamiętajcie żeby dzieci, które już jeżdżą na swoich rowerkach nie miały na sobie klapek czy sandałów. Jest to niebezpieczne, można nieźle poharatać sobie stopy przy upadku. Niewygodne albo za ciepłe ubranie również powoduje dyskomfort. U nas okazało się, że za krótkie spodenki i niewygodne majtki były powodem nieustającego zatrzymywania się córki podczas wycieczki. Teraz już wiemy, że lepiej sprawdzają się bokserki i legginsy. Wybierając się na rower do lasu warto zabrać ze sobą spray na komary i kleszcze, a przy dłuższych wycieczkach polecamy do plecaka wziąć również plastry i płyn do dezynfekcji ran.
  5. BEZPIECZEŃSTWO – kluczowy temat w podróży rowerem to oczywiście bezpieczeństwo Twoje i dziecka. Zawsze pamiętaj o kasku – wiemy, że jest niewygodny i dziecko się w nim poci, ale jednak bezpieczeństwo w tym wypadku jest ważniejsze. Postarajcie się znaleźć kask, który będzie przewiewny i odpowiedni w rozmiarze żeby dziecka nie uciskał. Jeśli decydujesz się na podróż z przyczepką zapoznaj się z instrukcją dotyczącą pozycji dziecka w danej przyczepce. Wycieczki rowerowe zaczynamy dopiero wtedy kiedy dziecko samodzielnie i stabilnie siedzi. Niektórzy producenci wprowadzili również specjalne hamaczki do przyczepek. Zwróć uwagę na zalecenia producentów zarówno fotelika jak i przyczepki zanim zaczniesz przewozić w nim dziecko. Pamiętaj, że maluch powinien być zawsze dobrze zapięty szelkami zarówno w foteliku rowerowym jak i w przyczepce. Sprawdź zanim ruszysz!

Trzymamy kciuki żeby Wasza wycieczka rowerowa była udana i przyjemna! Koniecznie dajcie znać czy któreś z powyższych wskazówek były dla Was przydatne! 🙂

Zapraszamy też do naszego sklepu online po podusię podróżną – przyda się nie tylko podczas wycieczki rowerowej, ale i podróży samochodem, samolotem czy w wózku.

A na Youtube znajdziecie filmik pokazujący, który rozmiar poduszki wybrać –> TUTAJ

wycieczka rowerowa dziewczynka w poduszce denim m na rowerze