Zima to magiczny czas pełen przygód, ale podróżowanie z dzieckiem w samochodzie w trudnych warunkach pogodowych może być wyzwaniem. Jednak z odpowiednim przygotowaniem i świadomymi decyzjami możemy zapewnić naszym maluchom komfort i bezpieczeństwo podczas zimowych eskapad.

Bezpieczne podróże – oto kilka wskazówek, które pomogą Wam stworzyć niezapomniane wspomnienia z zimowych podróży:

  1. Przygotuj samochód:

– Upewnij się, że samochód jest w doskonałym stanie technicznym.

– Zainstaluj zimowe opony, aby poprawić przyczepność na śliskiej nawierzchni.

– Przed podróżą upewnij się, że nie leżą w samochodzie luźno żadne przedmioty, które mogłyby stworzyć zagrożenie podczas wypadku

– Nagrzej wnętrze samochodu zanim włożysz maluszka do środka. Pamiętaj, że tapicerka samochodu w zimie potrafi być bardzo mroźna.

  1. Pakowanie:

– Zadbaj o komfort dziecka – nie wciskaj go do fotelika w kombinezonie czy kurtce. Po pierwsze jest to bardzo niebezpieczne. Szelki fotelika powinny być zapięte na ciele dziecka a nie śliskiej i puchowej odzieży.

– Polecamy śpiworek do fotelika Rollersy jest świetnym rozwiązaniem, które zapewni bezpieczne podróże. Dzięki ażurowej oddychającej wkładce i dwóm wymiennym, wpinanym na zameczki kołderkom można regulować temperaturę dziecka odpowiednio odpinając bądź zapinając maluszka 😊 Zobacz TU jak zamontować nasz śpiworek

– Przygotuj prowiant, wodę i niezbędne leki, jeśli podróżujesz na dłuższe dystanse. Zaplanuj podróż i postoje tak, by maluch mógł rozprostować się co ok. 2-3h. Nie zaleca się podróżowania w foteliku bez zmiany pozycji jednym ciągiem dłużej niż 3h. Zapakuj na podróż takie zabawki/atrakcje dla malucha, które będą mogły urozmaicić mu czas postoju.

  1. Bezpieczeństwo:

– Dziecko musi być odpowiednio przypięte w foteliku samochodowym dostosowanym do jego wieku i wagi. Aby upewnić się, że maluch jest prawidłowo zapięty w foteliku wykonaj tzw. test szczypnięcia. Jeśli uda Ci się uszczypnąć pasy fotelika wówczas należy dociągnąć je mocniej.

– Nie zakładaj dziecku do fotelika zimowej kurtki – nawet przy mocnym zapięciu pasów istnieje duże ryzyko, że podczas wypadku dziecko wyślizgnie się z fotelika. Sprawdź naszą bezpieczną kurtkę Rollersy, która dzięki specjalnej konstrukcji pozwala zapiąć pasy pod kurtką. Otulacz zimowy do fotelika znajdziesz TU.

– Dla niemowląt i małych dzieci stosuj foteliki tyłem do kierunku jazdy najdłużej jak to możliwe. Zalecamy dobranie fotelika do konkretnego modelu samochodu w eksperckich salonach z fotelikami samochodowymi aby zapewnić bezpieczne podróże w samochodzie.

– Regularnie sprawdzaj, czy fotelik jest właściwie zamocowany i czy nie jest uszkodzony.

bezpieczeństwo śpiworek do fotelika rollersy bezpieczne podróże

  1. Przerwy na odpoczynek i jedzenie:

– Planuj regularne przerwy na odpoczynek i rozciąganie nóg dla całej załogi. Bezpieczne podróże to również wyspany i zregenerowany kierowca! Zadbaj o to by kierowca miał możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza, zrobienia kilku ćwiczeń rozciągających co parę godzin i oczywiście zjedzenia czegoś i napicia się

– To także doskonała okazja, aby zapewnić dziecku trochę ruchu i uniknąć nudy w podróży.

– Nie podawaj dziecku jedzenia podczas jazdy. Zrób to na postoju, unikniesz ryzyka zadławienia się pokarmem lub zachłyśnięcia.

  1. Odpowiednia trasa:

– Wybieraj trasy, które są dobrze utrzymane i oczyszczone ze śniegu. Takie, które mają możliwość postoju po drodze w miejscach gdzie będziesz mieć możliwość np. przewinięcia malucha, zjedzenia posiłku.

– Unikaj jazdy po śliskich i nieznanych drogach, zwłaszcza po zmroku.

  1. Monitorowanie pogody:

– Śledź prognozę pogody i dostosowuj plany podróży, jeśli zapowiadane są złe warunki.

– Miej ze sobą telefon komórkowy, ładowarkę i niezbędne aplikacje do nawigacji.

  1. Cierpliwość i spokój:

– Zimowa podróż z dzieckiem może być stresująca, ale ważne jest, aby zachować spokój i cierpliwość 😊

– Zagrajcie w gry, śpiewajcie piosenki i róbcie wspólne przerwy na posiłki. Pamiętajcie, że uśmiech jest zaraźliwy 😉 Uśmiechaj się do dziecka żeby poprawić mu humor.

Bezpieczne podróże zimą z dzieckiem w aucie mogą być pełne radości i wrażeń. Dbanie o odpowiednie przygotowanie oraz dostosowanie się do warunków pogodowych sprawi, że każda zimowa wyprawa będzie udaną przygodą dla całej rodziny. Pamiętajcie o bezpieczeństwie i cieszcie się magią zimy w drodze do nowych miejsc!

Sprawdź nasze gadżety ułatwiające podróż z dzieckiem
Otulacz śpiworek do fotelika
Kurtka dla bezpiecznych podróży w samochodzie

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie pomocny dla rodziców planujących podróże z dziećmi w zimie. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji, śmiało pytaj! 🙂